Dodano: 2023-03-07, Pamiętać- to nasz obowiązek

Jednym z elementów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole była uroczysta akademia przygotowana pod kierunkiem p. Sylwii Strugały przez uczniów klasy 7a, podczas której wystąpiły również uczennice z klasy 6b. Uroczystość pięknym śpiewem wzbogaciła Julia Nadobnik z klasy 8a. Uczniowie wysłuchali informacji o żołnierzach wyklętych, zapoznali się z tragicznym życiorysem Inki - Danuty Siedzikówny, oddali refleksjom podczas recytacji wierszy związanych z tematem, bo przecież "Pamiętać to nasz obowiązek"!

"Wilki mają swoje ścieżki,
podążałem szlakiem wilczym,
śmierć ścigała mnie po lasach
jak pies gończy,
przystanęła nad potokiem,
krótki błysk nad górskim stokiem,
wola Boża, moja walka dziś się kończy".
/Andrzej Kołakowski „Epitafium dla Majora Ognia”/

Uroczysta akademia przygotowana z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych stała się okazją do wręczenia nagród. W ogłoszonych w lutym szkolnych eliminacjach do Wojewódzkiego Konkursu Historycznego można było spróbować swoich sił w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej oraz w kategorii lapbook. Tematyka to Panny Wyklęte - kobiety żołnierze, które na równi z mężczyznami walczyły o wolną i suwerenną Polskę. Do Wojewódzkiego etapu przesłane zostały prace Sary Chmielewskiej, Aleksandry Przybyły oraz Poli Patalas - Knuth. Uczennice otrzymały dziś nagrody za etap szkolny konkursu.